fbpx

Záleží na příjmu pozůstalé a další mýty o vdovském důchodu

Přiznání vdovského důchodu není automatické. Bez splnění zákonných podmínek nemůže být vdovský důchod pobírán. Co ovlivňuje samotný výpočet vdovského důchodu? Podívejme se na vybraných deset omylů ohledně výpočtu vdovského důchodu.

V praxi se mnohem častěji pobírá vdovský důchod než vdovecký důchod. Důvodem je skutečnost, že ženy se v průměru dožívají vyššího věku než muži a manželky jsou zpravidla mladší než manželé. V červnu letošního roku činil průměrný sólo vdovský důchod 13 045 Kč a průměrný sólo vdovecký důchod 11 877 Kč. V textu níže se zaměříme na vdovské důchody, přičemž stejné podmínky platí i pro vdovecké důchody.

Omyl první: Vdovský důchod závisí na příjmech vdovy

Každý vdovský důchod se skládá ze základní a procentní výměry. Základní výměru mají všechny vdovské důchody stejně vysokou (v roce 2024 ve výši 4400 Kč) a procentní výměra závisí na průběhu pojištění zemřelého manžela. Vlastní příjem vdovy při výpočtu vdovského důchodu nehraje žádnou roli. Vdova s nízkými vlastními příjmy může mít vyšší vdovský důchod než vdova s vysokými vlastními příjmy.

Čtěte také: Co byste měli vědět o vdovském důchodu v roce 2024?

Omyl druhý: Družky mají horší výpočet vdovského důchodu

Nárok na vdovský důchod má pouze manželka po zemřelém manželovi. Družky nemají nárok na vdovský důchod po zemřelém druhovi ani v případě výchovy společných dětí.

Kalkulačka vdovského důchodu pro rok 2024

Omyl třetí: Vdovský důchod z vypočteného starobního důchodu je vyšší

Procentní výměra vdovského důchodu činí polovinu procentní výměry starobního nebo invalidního důchodu, který zemřelý manžel pobíral nebo na který by měl nárok. Automaticky tedy neplatí, že vypočtený vdovský důchod z již přiznaného starobního důchodu musí být vyšší než vdovský důchod vypočtený z důchodu, na který by měl zemřelý nárok.

Omyl čtvrtý: Věk dětí má vliv na výši vdovského důchodu

Do výpočtu procentní výměry vdovského důchodu nijak nevstupuje věk dětí. Vdova s malými dětmi může mít nižší vdovský důchod než vdova s již dospělými pracujícími dětmi.

Omyl pátý: Předčasný důchod výši vdovského důchodu neovlivňuje

V případě, že zemřelý manžel pobíral předčasný důchod, vypočítává se vdovský důchod z částky předčasného důchodu. Pro účely výpočtu vdovského důchodu se předčasný důchod nijak nepřepočítává.

Čtěte také: Jak se změní vdovský nebo vdovecký důchod při odchodu do předčasného důchodu?

Omyl šestý: K vdovskému důchodu náleží výchovné

Výchovné na děti náleží pouze ke starobnímu důchodu. Vdova, která pobírá pouze vdovský důchod po zemřelém manželovi, tedy nárok na výchovné k důchodu nemá. Výchovné k důchodu obdrží až při výpočtu vlastního starobního důchodu. Budoucí nároky samozřejmě závisí na vývoji důchodové legislativy.

Omyl sedmý: Procentní výměru ovlivňuje délka trvání manželství

Výpočet procentní výměry vdovského důchodu není nikterak odstupňován v závislosti na délce trvání manželství. V praxi tak může mít vdova za 30 let manželství nižší vdovský důchod než vdova za tři roky trvajícího manželství. Pokud měl zemřelý muž více manželek během svého života, nárok na vdovský důchod má pouze poslední manželka.

Tip: Lednová valorizace zvýší důchod nejvíce lidem s nízkou penzí

Omyl osmý: Vdovský důchod nemůže být snížen

I vdovské důchody se valorizují, stejně jako ostatní státní důchody. Zpravidla se tak vdovský důchod během let zvyšuje, ale může dojít i k poklesu. V případě nároku na dva státní důchody se vyplácí v plné výši pouze vyšší z těchto dvou důchodů a z nižšího důchodu náleží pouze polovina procentní výměry. Pokud tedy vdova pobírá vdovský důchod a je jí přiznán vlastní starobní důchod, který je většinou vyšší, vdovský důchod se sníží.

Omyl devátý: Věk zemřelého manžela hraje při výpočtu důchodu roli

Na výši vdovského důchodu nemá vliv, zdali zemřelý manžel měl např. 40 let, nebo 60 let. Výše vdovského důchodu výlučně závisí na výši důchodu, který zemřelý manžel pobíral nebo na který by měl nárok. 

Čtěte také: Věková podmínka u vdovského důchodu v příkladech

Omyl desátý: Krácení vdovského důchodu při nároku dětí na sirotčí důchody

Vdova pobírá po zemřelém manželovi vdovský důchod a děti pobírají po zemřelém otci sirotčí důchod. Z důvodu nároku dětí na sirotčí důchod se však vdovský důchod nijak nesnižuje. Na výpočet vdovského důchodu nemá vliv, že děti ještě studují a pobírají sirotčí důchod, nebo děti již pracují, a nemají tedy na sirotčí důchod nárok.

Tip: Kalkulačka sirotčího důchodu

Přejít nahoru