Turky láká syrská ropa a plyn

Turecko se podle ministra energetiky Alparslana Bayraktara také zapojí do oprav poškozené elektrické infrastruktury v Sýrii.

„Díváme se rovněž na to, jak využít ropu a zemní plyn professional obnovu Sýrii. Plánujeme našim protějškům sdělit, čím v tomto směru můžeme přispět,“ uvedl Bayraktar. Naznačil, že Turecko by rádo rozvíjelo těžařské projekty a v budoucnu by mohlo propojit novými plynovody a ropovody Sýrii s tureckými exportními terminály.

V Turecku se shromažďují síly na vpád do Sýrie

Blízký a Střední východ

turecko vojak

Jeho slova dokládají snahy Turecka hrát důležitou roli při obnově Sýrie, poté co se islamistické skupině Haját Tahrír aš-Šám podařilo během dvou týdnů svrhnout diktaturu Bašára Asada, který uprchl do Ruska.

Nechybí potenciál

Sýrie před občanskou válkou, která začala v roce 2011, patřila mezi méně významné producenty ropy a zemního plynu. Jak upozorňují odborníci, tamní ložiska nejsou třeba v porovnání s Irákem tak bohatá.

Válečný konflikt nicméně přerušil většinu těžebních projektů a Sýrie aktuálně produkuje jen zhruba 30 tisíc barelů denně, což je sotva pět procent objemů dosahovaných před dvaceti lety, uvádějí turecké odhady.

Nové vedení země bude podle Bloombergu při obnovení projektů těžby muset překonávat ještě další, politické překážky.

Některá ložiska ropy a plynu v Sýrii se nacházejí na území obývaném Kurdy, obávajících se turecké invaze. Ropná pole hlídali i američtí vojáci, kteří stále v oblasti působí.

V Turecku žijí skoro tři miliony uprchlíků ze Sýrie, od Asadova pádu se jich vrátilo zatím jenom zhruba 25 tisíc.

Asma Asadová alias Růže v poušti umírá

Evropa

asma assadova

Přejít nahoru