Stát chystá nové dotace na dřevostavby. Zařadí je do oblíbeného programu

Stát chystá nové dotace na dřevostavby. Zařadí je do oblíbeného programu

10. 5. 2024 Vyp Od admin

Program dnes prezentuje možnost získat finanční podporu na nákup či výstavbu domů s vysokou energetickou účinností. Nediskriminuje mezi zděnými a dřevěnými konstrukcemi, avšak podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) by se to mělo brzy změnit.

„Hlavní výhodou dřevěných domů je jejich dlouhá životnost, která může dosahovat až sto let. Navíc se staví velmi rychle, což minimalizuje obtěžování sousedů výstavbou a usnadňuje dostupnost školek a bydlení,“ zdůraznil Hladík. Dřevěné budovy zároveň mají nižší uhlíkovou stopu než ty zděné.

Podrobnosti o dotacích a alokovaných finančních prostředcích zatím nejsou známy. Ministerstvo odpovědělo na dotaz Novinek odkazem na již zveřejněné informace. Ty ukazují, že dřevostavby podporované v rámci programu Nová zelená úsporám budou muset splňovat stejná energetická kritéria jako konvenční budovy. Navíc veřejné dřevěné budovy by mohly získávat finanční prostředky například z výnosů z prodeje emisních povolenek.

Informace o dotacích na solární panely a příslušné státní podpoře

Stát si klade za cíl zvýšit do roku 2035 podíl dřevostaveb na 25 procent. Tento plán je obsažen v dokumentu nazvaném Surovinová politika pro dřevo. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu z roku 2022 mělo pouze 14,1 procenta bytových budov dřevěné konstrukce, jejichž podíl v posledních letech mírně klesal. Nejvyšší byl v roce 2018, kdy dosáhl 16,1 procenta.

Pokud by se podařilo tento cíl dosáhnout, Česko by předstihlo Německo a Švýcarsko, kde je dřevo používáno při stavbě pětiny domů. V Rakousku tvoří dřevostavby přibližně třetinu všech nových budov, zatímco ve Švédsku až 90 procent.

Plány státu zahrnují také zvýšení podílu dřeva při stavbě veřejných budov na minimálně dvacet procent. Již nyní jsou dřevěné budovy využívány například pro školy.

„Dřevostavby budou v budoucnu běžně používány nejen pro veřejné služby, ale pravděpodobně i v průmyslových odvětvích,“ poznamenala Lenka Trandová, ředitelka Asociace dodavatelů montovaných domů.

Pro podporu rozvoje dřevostaveb má být postupně uvolňováno přísných stavebních pravidel. Současné české normy omezují výstavbu budov na maximálně dvanáct metrů, což není pro developery příliš výhodné.

Do budoucna by mělo být možné stavět vyšší dřevěné budovy podobně jako běžné domy.