Ve zkrachovalé Sberbank leží miliardy korun. Lidé si o ně dosud nezažádali

Ve zkrachovalé Sberbank leží miliardy korun. Lidé si o ně dosud nezažádali

9. 5. 2024 Vyp Od admin


Jde o druhé prodloužení tohoto opatření. Výplata začala 18. března a původní termín pro ukončení byl stanoven na 15. dubna. Soud poté schválil prodloužení do 15. května.

O toto prodloužení zažádala insolvenční správkyně Jiřina Lužová. Zatím o peníze požádalo přibližně 8 400 věřitelů z celkového počtu více než 15 300. Více než 45 procent věřitelů zatím nereagovalo.

Z celkové částky 56,8 miliardy korun bylo vyplaceno 52,8 miliardy korun. Zbývá tedy vyplatit přibližně čtyři miliardy korun.

Vysoký podíl dosud nevyplacených věřitelů je podle správkyně dán celkovým počtem věřitelů a jejich strukturou, kdy většina věřitelů má pohledávku menší než 1000 korun.

Výplaty provádí Komerční banka.

„Někteří věřitelé, jako například právnické osoby nebo lidé pobývající v zahraničí, musí připravit některé další dokumenty, což může nějakou dobu trvat,“ uvedla nedávno Lužová.

„Pokud by si věřitelé nepřišli pro své peníze včas, museli by být zahrnuti až do závěrečného rozvrhu. To by znamenalo, že by své peníze dostali podstatně později,“ dodala.

Pro výplatu je zapotřebí aktivního přístupu věřitelů, kteří musí předložit dokumenty pro ověření své totožnosti a provedení výplaty. Fyzické osoby se mohou pro vyřízení výplaty dostavit na kteroukoli pobočku Komerční banky.

Právnické osoby se musí obrátit na firemní centra Komerční banky nebo přímo na svého firemního bankéře. Online žádost je možné podat v případě výplaty do maximální výše sta tisíc korun.

Pražský městský soud vyhlásil konkurz na Sberbank CZ koncem předloňského srpna poté, co jí Česká národní banka na začátku května pravomocně odebrala bankovní licenci. ČNB začala kroky k odnětí licence 28. února 2022.

Většinu vkladů do výše sto tisíc eur, tedy zhruba 2,5 milionu korun, střadatelům vyplatil Garanční systém finančního trhu ještě tentýž rok, protože byly ze zákona pojištěny. Zbývající peníze se vyplácejí z prodaných aktiv a úspor banky.