První zbraň proti volání z falešného čísla. Úřad zpřísní pravidla

8. 5. 2024 Vyp Od admin

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přijme nová opatření v boji proti spoofingu, což je praktika, při níž je zfalšováno telefonní číslo tak, aby vypadalo, že volá legitimní instituce, jako je banka nebo úřad. Tato opatření mají ochránit spotřebitele před podvodnými hovory.

První opatření, které bude platit od července, se týká vyhodnocování označení volajícího v signalizační zprávě volání přicházejícího ze zahraničí. Pokud je účastník označen českým číslem, volání nebude spojeno. Toto opatření se však nevztahuje na mobilní čísla v roamingu, která mohou být zcela legitimní.

Druhé opatření, platné od června, se zaměřuje na volání iniciovaná přímo v Česku. Stanovuje pravidla pro vkládání informace (telefonního čísla) do signalizační zprávy, aby označení volajícího vždy obsahovalo reálné telefonní číslo, které lze zpětně dovolat.

Spoofing může vést k podvodům, při nichž podvodníci vydávají volání za legitimní instituce a snaží se získat citlivé informace od oběti. Tato opatření mají minimalizovat riziko podvodů a chránit spotřebitele před zneužitím telefonního čísla.